Jak przygotować mieszkanie pod wynajem

Zastanawiasz się jak w szybkim czasie i za rozsądne pieniądze przygotować mieszkanie pod wynajem? Od czego zacząć, jak przyciągnąć lokatorów, by okres poszukiwania nie przeciągał się w czasie? Jak się rozreklamować, by Twoja oferta wynajmu mieszkania zachęcała, a nie odstraszała? Wszystkie wskazówki znajdziesz w poniższym wpisie.

Zdefiniuj typ najemcy

Zastanów się kto będzie zainteresowany twoim mieszkaniem pod wynajem? Wystarczy, że spojrzysz na mieszkanie – ocenisz jego metraż, układ pomieszczeń, kondygnację, lokalizację, standard. Dużym mieszkaniem w centrum miasta, z dużą kuchnią, osobną łazienką i WC, trzema pokojami oraz przestronnym salonem z pewnością będzie zainteresowana duża rodzina. Najemcą nie będzie w tym przypadku student, który szuka małej kawalerki w dobrej cenie.

Jeśli stworzysz modelowego najemcę – będziesz mógł podkreślić te walory mieszkania, które są przez niego pożądane, na które zwraca szczególną uwagę.

Przeprowadź remont

Mieszkanie ma przekonywać lokatorów do wynajmu. Nie będzie zachęcającą wizytówką, jeśli lokator zastanie je w fatalnym stanie. Jeśli nie domykają się szafki w meblach, stare okna przepuszczają zimno, a w łazience prysznic odstrasza? To znak, że należy przeprowadzić gruntowny remont.

Ładnie urządzone mieszkanie to nie tylko kwestia estetyki, ale i bezpieczeństwa. Będąc właścicielem jesteś odpowiedzialny za stan techniczny swojego mieszkania i bezpieczeństwo najemców. Co im może grozić? Na przykład gniazdka źle zabezpieczone – porażenie prądem czy nieszczelna instalacja – zaczadzenie się gazem. Koniecznie sprawdź odpływy od toalety, wanny, system ogrzewania i wentylacji.

Zadbaj o to, by mieszkanie do wynajęcia spełniało standardy – by nie zabrakło w nim podstawowych sprzętów i urządzeń – lodówki, piekarnika, płyty/kuchenki i pralki. Wszystkie sprzęty muszą być sprawne.

Czasem wystarczy tylko drobne odświeżenie mieszkania na wynajem – odmalowanie ścian, dokładne wysprzątanie, przewietrzenie. Wystrzegaj się dekorowania mieszkania ozdobami, figurkami, drobiazgami – zostaw swobodę lokatorom, nie narzucaj im swojego stylu, pozwól im urządzić mieszkanie tak, by czuli się w nim jak najlepiej. Podczas urządzania mieszkania na wynajem – kieruj się zasadą uniwersalności. Używaj kolorów jasnych, bez wzorów, nie rozkładaj drobiazgów, pościeli, garnków, ręczników – zwykle najemcy mają własne rzeczy osobiste.

Nie masz czasu, by zająć się remontem? Nie masz ochoty szukać lokatorów?
Zleć to nam – przygotujemy niewielkim kosztem mieszkanie pod wynajem. Znajdziemy odpowiednich lokatorów. Sprawdź naszą ofertę wynajmu mieszkań we Wrocławiu»

Zareklamuj mieszkanie

Gdy mieszkanie na wynajem jest gotowe, wyremontowane, wyposażone, wysprzątane i odświeżone – czas na reklamę.

Przygotuj szczegółowy opis mieszkania:

  • liczba pokojów, metraż,
  • kwota najmu, wysokość kaucji, opłat eksploatacyjnych,
  • wyposażenie,
  • które piętro, czy jest winda, kto mieszka w sąsiedztwie,
  • jakie zalety ma lokalizacja, pobliskie atrakcje, punkty handlowe, usługowe, połączenia komunikacyjne i placówki edukacyjne.

Wykonaj dobre zdjęcia – tylko dobrej jakości zdjęcia obrazujące zalety mieszkania, mogą przekonać najemcę do wynajmu mieszkania. Zdjęcia muszą być aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

  • Usuń przedmioty rozpraszające uwagę, im mniej zbędnych rzeczy na zdjęciu tym lepiej.
  • Nie rób zdjęcia pod światło i unikaj lampy błyskowej.
  • Jako zdjęcie główne wybierz to, które przedstawia najatrakcyjniejszą część mieszkania – najbardziej działa kadr sypialni lub salonu – wywołuje pozytywne emocje.
  • Unikaj ciemnych zdjęć.
  • Jeśli masz ciekawy widok z okna lub atrakcje w okolicy – zrób zdjęcia.
  • Na każdym zdjęciu powinna być widoczna podłoga.

Pamiętaj o ustawie dotyczącej wynajmu mieszkań

Polskie ustawodawstwo reguluje i ingeruje w życie człowieka, także w kwestii wynajmu mieszkań. Uwzględniając obowiązki wynajmującego musimy wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu zgodnie z art.662 § 1. KC. Należy więc doprowadzić nasze mieszkanie do stanu przydatnego do użytku np. usuwając wszelkie usterki, aby ustrzec się przed niekorzystnymi dla nas skutkami. Ponadto, pamiętajmy, iż jako właściciel odpowiadamy za wady tego lokalu, za które odpowiedzialności nie ponosi najemca. A więc w naszym interesie jest, aby mieszkanie było wolne od jakichkolwiek wad.

Chcesz mieć poczucie bezpieczeństwa, pewność, że wynajmując mieszkanie, działasz zgodnie z prawem? Nasza firma jest objęta ochroną prawną. Korzystamy z usług wrocławskiej kancelarii. Jesteśmy w stanie dać Ci takie poczucie bezpieczeństwa – skontaktuj się z nami»

Źródło: deccoria.pl