To właśnie za sprawą inwestowania w nieruchomości dorobiło się wielu najbogatszych ludzi na świecie – a stąd już bardzo blisko do wniosku, że zakup inwestycyjnej nieruchomości jest zawsze fantastycznym pomysłem. I rzeczywiście bywa nim, ale wymaga dużego zaangażowania, uwagi, wiedzy i, jak wszystko, odrobiny szczęścia.
Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie na wynajem? Oto kilka ważnych aspektów.
Lokalizacja
W przypadku nieruchomości lokalizacja jest wszystkim. To, w jakiej okolicy znajdzie się zakupione przez ciebie mieszkanie, wpłynie nie tylko na to, jaki rodzaj najemców będzie ono przyciągać (studentów? Rodziny z dziećmi? Zamożnych modnych singli?), ale także na to, jak często przyjdzie ci się mierzyć z okresami, w których mieszkanie będzie stało puste (np. w czasie wakacji, gdy studenci wyprowadzają się z powrotem do rodzinnych miejscowości).
Pamiętaj, że na twoją ocenę lokalizacji powinno składać się znacznie więcej niż tylko sprawdzenie miejsca na mapie – to także:
- bliskość szkół, uczelni, przedszkoli,
- bezpieczeństwo, a zatem skala przestępczości,
- dostępność potencjalnych miejsc pracy,
- ilość znajdujących się w okolicy mieszkań do kupienia lub na wynajem,
- czynniki przyrodnicze, takie jak ukształtowanie terenu, bliskość lasów i parków, znajdujące się w pobliżu zbiorniki wody, mikroklimat,
- udogodnienia i rozrywka, a zatem sklepy i galerie handlowe, restauracje, kawiarnie, kina, punkty usługowe,
- dojazd, czyli drogi i miejsca parkingowe oraz komunikacja miejska.
Pamiętaj, że prawie każda z tych cech może być jednocześnie wadą i zaletą, w zależności od tego, jaki jest twój docelowy najemca. To, co będzie dużą zaletą dla studentów, może odstraszyć rodziny z dziećmi, na przykład.
Fizyczny stan mieszkania
Wielu nabywców daje się skusić niskim cenom zaniedbanych czy wręcz zniszczonych nieruchomości. Jeśli kupujesz swoje pierwsze mieszkanie na wynajem, lepiej tego nie rób: istnieje duże prawdopodobieństwo, że doprowadzenie nieruchomości do atrakcyjnego stanu będzie zbyt dużym wydatkiem, a także pochłonie sporo czasu. Przy ocenie stanu mieszkania, zwłaszcza takiego z rynku wtórnego, nie możesz dać się nabrać ładnym aranżacjom: zwróć uwagę przede wszystkim na stan instalacji, ścian, podłóg, okien i sufitów. Bardzo ważny jest także stan i rodzaj budynku, w którym znajduje się mieszkanie.
Stosunki własnościowe i opłaty
Kupując mieszkanie na wynajem, musisz wkalkulować w swoją inwestycję koszty związane z podatkami i opłatami, które w różnych miejscach mają różną wysokość. Niektóre opłaty mogą zależeć także od tego, czy kupujesz na rynku pierwotnym, czy wtórnym (np. w tym drugim przypadku doliczyć trzeba podatek PCC) Bardzo istotnym a często pomijanym aspektem jest średni czynsz w danej okolicy: na jego podstawie można bowiem wstępnie oszacować stopę zwrotu z inwestycji.