W jednym z ostatnich artykułów staraliśmy się przybliżyć podział obowiązków najemcy i wynajmującego związanych z utrzymaniem mieszkania. Wspominaliśmy, że lokator zobowiązany jest dokonywać w przedmiocie najmu napraw zwyczajnych usterek, a jeśli jednak dany element wyposażenia, potrzebny do korzystania z mieszkania zgodnie z jego przeznaczeniem, dotknie awaria uniemożliwiająca jego naprawę, obowiązek wymiany będzie leżał po stronie właściciela. Dzisiaj chcielibyśmy rozszerzyć tę tematykę i opisać inne uprawnienia i obowiązki stron umowy najmu mieszkania w przypadku wystąpienia awarii.
Prawo wynajmującego wejścia do mieszkania
Należy wskazać, że w trakcie obowiązywania umowy najmu, właściciel nie powinien zakłócać korzystania z lokalu przez jego lokatorów, nie ma on zatem prawa wchodzić do mieszkania zajmowanego przez najemcę bez jego zgody. W pewnych wypadkach prawodawca przewidział jednak wyjątki od tej zasady, dające wynajmującemu prawo wstępu do nieruchomości. Uprawnienie takie występuje w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody. W takiej sytuacji lokator jest zobowiązany niezwłocznie udostępnić wynajmującemu mieszkanie, by ten mógł usunąć zagrożenie. Jeśli jednak najemca jest nieobecny lub bezprawnie odmawia udzielenia zgody na wejście do lokalu, wówczas właściciel może to uczynić w obecności funkcjonariusza Policji, straży miejskiej lub pożarnej. Ponadto, po wcześniejszym ustaleniu terminu, najemca powinien także udostępnić właścicielowi mieszkanie w celu dokonania okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania.
Prawo najemcy obniżenia czynszu i wypowiedzenia umowy
Jeśli wywołana w mieszkaniu awaria ograniczy najemcy możliwość korzystania z mieszkania zgodnie z umową, wówczas może on żądać od wynajmującego odpowiedniego obniżenia czynszu za czas trwania tej niedogodności. Dalej idące uprawnienia będą przysługiwać najemcy, jeżeli awaria uniemożliwi zamieszkiwanie w lokalu, a wynajmujący mimo otrzymanego zawiadomienia nie usunie skutków tego zdarzenia. W takiej sytuacji lokator może nawet wypowiedzieć umowę najmu i to bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Jak można się zatem przekonać, awarie w wynajmowanym mieszkaniu rodzą różnego rodzaju konsekwencje prawne. W takich bowiem przypadkach prawodawca nakłada na strony umowy nowe obowiązki, ale także zapewnia im odpowiednie uprawnienia. Z całą pewnością warto znać swoje prawa, by w razie nagłej potrzeby móc szybko i sprawnie interweniować, nie narażając się na powstanie dodatkowych, niepotrzebnych kosztów. Jeśli zaś chcemy mieć pewność, że mieszkanie, które wynajmujemy, jest pod stałą, fachową opieką, możemy zdecydować się na usługi fachowców, którzy doskonale wiedzą, na czym polega zarządzanie mieszkaniem na wynajem, dbając o komfort zarówno najemcy, jak i właściciela nieruchomości.