Rynek mieszkaniowy działa niezwykle prężenie, a kupowanie mieszkań pod wynajem jest coraz powszechniejszą praktyką. Warto więc dokładnie omówić ten temat, aby zobaczyć, jak w świetle prawa wygląda opodatkowanie takiej działalności.
Czy najem mieszkań jest działalnością gospodarczą?
Rozważania na ten temat zacząć powinniśmy od tego, że osoba zajmująca się najmem mieszkań wypełnia ustawową definicję podatnika VAT. Zgodnie bowiem z obowiązującymi regulacjami prawnymi, obowiązkiem podatkowym objęte są wszelkie podmioty samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą, a do działalności tej zaliczane są także te czynności, które polegają na korzystaniu z towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły, dla celów zarobkowych. Należy zatem zauważyć, że w świetle regulacji ustawowej, najem mieszkań spełnia definicję działalności gospodarczej, a osoby świadczące tego rodzaju usługi – niezależnie od tego, czy chodzi o najem profesjonalny. czy też prywatny – są podatnikami podatku VAT.
Kto powinien opłacać podatek VAT?
Wypełnienie ustawowej definicji podatnika podatku VAT nie oznacza jednak, że każdy wynajmujący powinien – jako czynny podatnik – opłacać ten podatek. Musimy bowiem zauważyć, że – zgodnie z prawem – zwolnieniom przedmiotowym podlegają usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym, wynajmowane wyłącznie na cele mieszkaniowe. Warto przy tym dodać, że ze wskazanego zwolnienia mogą skorzystać zarówno profesjonaliści, jak i osoby prywatne, świadczące usługi najmu i to niezależnie od wielkości uzyskiwanych obrotów.
Czy najem nieruchomości użytkowych zawsze podlega opodatkowaniu?
Dalej musimy rozważyć sytuację, w której przedmiotem wynajmu są nieruchomości użytkowe. Jak już wskazano wyżej, odpłatne oddanie do korzystania z tego rodzaju lokali i budynków nie podlega zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług. Osoby świadczące usługę wynajmu nieruchomości użytkowych mogą jednak skorzystać z ogólnej reguły, zgodnie z którą zwolnieniu od podatku VAT podlegają podmioty nieprzekraczające określonego w ustawie limitu obrotów, który obecnie wynosi dwieście tysięcy złotych.
Podsumowując: przychody uzyskiwane z najmu prywatnego mogą wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku VAT. Wynajmujący mogą jednak skorzystać zarówno ze zwolnień przedmiotowych – jeśli wynajmują nieruchomości mieszkaniowe – lub ze zwolnień podmiotowych – jeśli są osobami, których obroty nie przekraczają określonego w ustawie limitu. Nie można jednak zapominać, że do obliczania limitu należy zsumować przychody zarówno z najmu, jak i z każdej innej działalności, objętej obowiązkiem podatkowym.