Niedawno podpowiadaliśmy, jak urządzić kawalerkę, aby żyło się w niej dobrze i komfortowo. Pamiętajmy jednak, że nie tylko kawalerki zaliczają się do tak zwanych „małych mieszkań” – są nimi też te lokale, które posiadają więcej, niż jedno pomieszczenie, jednak nie charakteryzują się dużym metrażem.
Urządzenie tego typu przestrzeni bywa czasem bardziej kłopotliwe, niż odpowiednie zaaranżowanie kompaktowej kawalerki. Mimo to, w poprzednim tekście wskazaliśmy na kilka tropów, które zdecydowanie warto rozwinąć, odnosząc niektóre pomysły także do innych niewielkich mieszkań. Dziś natomiast skupimy się na tym, co w tym temacie jest najważniejsze – na sprawdzeniu, ile możliwości niesie za sobą nadanie salonowi (a więc sercu domu) wielu funkcji, nie ograniczając się tylko do wykreowania strefy wypoczynkowej. Poniżej trzy propozycje, które z pewnością warto mieć na uwadze.
1. Salon z jadalnią
Połączenie salonu z jadalnią to świetny pomysł. Przede wszystkim dlatego, że zestawimy w jedną przestrzeń dwie strefy, które osobno zajmowałyby bardzo dużo miejsca. Po drugie – tego typu rozwijanie sprzyjało będzie spędzaniu czasu w rodzinnym gronie, ponieważ wszyscy domownicy przynajmniej raz dziennie będą spotykać się przy wspólnym, dużym stole. Po trzecie – w wielu mieszkaniach jadalnia znajduje się po prostu w kuchni, a stół i krzesła zajmują tam wiele cennego miejsca, które może być spożytkowane zupełnie inaczej, a także bardziej kreatywnie. Ustawiając meble w salonie, zyskujemy więcej swobody w kuchni i jednocześnie zapewniamy sobie większą wygodę w strefie odpoczynku.
2. Salon połączony z aneksem kuchennym
Kolejny świetny patent, a na dodatek niezwykle popularny. Nic dziwnego, w końcu tego typu zestawienie jest niezwykle praktyczne i funkcjonalne, a na dodatek zawsze dobrze się prezentuje. Jeżeli nie chcemy, aby nasza kuchnia była ciasna i nieestetyczna – zdecydujmy się na aneks kuchenny, który sąsiadował będzie z salonem. Do wyboru mamy tu naprawdę sporo rozwiązań, jednak najbardziej powszechne jest zaaranżowanie tak zwanej „wyspy”, aby umiejętnie wpleść do salonowej przestrzeni kuchenny blat. Dzięki temu nasze mieszkanie będzie sprawiało wrażenie większego, a na tym przecież też mam zależy.
3. Salon i gabinet
To prawda, salon służy rozrywce i relaksowi, jednak odpowiednio urządzony, może być także miejscem pracy. Nie musimy jednak rezygnować z jego nadrzędnej, wypoczynkowej funkcji – sprawa polega bowiem na tym, aby jedną jego część przeznaczyć na mini-gabinet, sprytnie wplatając do tego typu przestrzeni biurko, fotel biurowy i kilka regałów. Tego rodzaju ustawienie mebli na pewno nie będzie nachalne, a my stanowisko pracy będziemy mieć zawsze w zasięgu wzroku. Warto jednak pamiętać, że ten patent działa tylko w takim mieszkaniu, w którym panuje cisza i spokój.
Jesteśmy pewni, że tak przygotowanie mieszkanie – pomimo tego, że niewielkie – będzie Wam dobrze służyło, sprzyjając nie tylko rozrywce, ale też pracy oraz relaksowaniu się w gronie najbliższych.