Nie trzeba nikogo przekonywać, że mieszkanie na poddaszu może mieć swój niepowtarzalny, urokliwy klimat. Jednak te same elementy, które nadają tym wnętrzom przytulny charakter (na przykład skośne stropy, elementy więźby dachowej), stanowią również utrudnienie w ich funkcjonalnej aranżacji. Od czego zacząć urządzanie mieszkania na poddaszu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Z jakich patentów warto skorzystać? Poniżej prezentujemy kilka porad, które mogą pomóc w realizacji tego zadania.
Rozplanowanie i wykorzystanie przestrzeni
Nie ulega wątpliwości, że powinniśmy zacząć od dobrego rozplanowania przestrzeni, którą dysponujemy. Uważne przyjrzenie się poszczególnym pomieszczeniom oraz dokonanie ich dokładnego pomiaru ułatwi nam podejmowanie dobrych decyzji. Warto również zauważyć, że elementy ograniczające przestrzeń, czyli skosy, belki i słupy podporowe, w dużej mierze zdeterminują rozwiązania aranżacyjne. To one wyznaczą miejsca, w których możliwe będzie ustawienie szafy, urządzenie kącika relaksu, warsztatu pracy, części sypialnianej lub gospodarczej. Ważne, aby wykorzystać przestrzeń, którą posiadamy. Miejsca trudno dostępne lub te, gdzie stropy są niskie, sprawdzą się do przechowywania rzeczy. Możemy w tym celu wykorzystać szafy i regały o właściwie dobranej wysokości albo skrzynie lub inne pojemniki na przedmioty. Pod skosami możemy również urządzić naszą sypialnię.
Oświetlenie i dobór dodatków
Jeśli wiemy, jakie przeznaczenie mają mieć poszczególne części naszego mieszkania, będziemy mogli zapewnić ich prawidłowe oświetlenie. Liczba okien dachowych i ich rozmieszczenie nie powinna być przypadkowa. Warto zadbać, by odpowiadały one naszym potrzebom i przydzielonym funkcjom poszczególnych części mieszkania. Ważne jest również wsparcie naturalnego światła poprzez dobór odpowiednich lamp. Możemy skorzystać z wielu możliwości, warto przy tym pamiętać, by właściwie doświetlić miejsca trudno dostępne, zwłaszcza jeśli będą spełniać istotną rolę w naszym mieszkaniu. Funkcjonalne urządzanie poddasza musi również przewidywać wybór gotowych lub wykonanych na miarę dodatków. To one pozwolą nam w pełni wykorzystać zakamarki poddasza i uwypuklić jego niepowtarzalny charakter. Mogą to być podwieszane szafki, donice, regały, drewniane skrzynki, pudełka, małe stoliki. Z wyprzedzeniem powinniśmy także zaplanować rozmieszczenie sprzętów i urządzeń, które zwiększą komfort naszego mieszkania. Warto zatem przed rozpoczęciem prac aranżacyjnych zastanowić się, gdzie usytuujemy sprzęt grający, głośniki, telewizor.
Urządzanie poddasza może sprawić dużą przyjemność. Wyszukiwanie nieszablonowych rozwiązań, dostosowanych do charakteru wnętrza i jego pomysłowe zagospodarowanie – wszystko to może przynieść dużo radości i satysfakcji. Jeśli w sposób właściwy wykorzystamy cechy naszego mieszkania, możemy uzyskać komfortową, wygodną i współgrającą z naszymi potrzebami przestrzeń. Wrocławskie nieruchomości, którymi się zajmujemy, również takie są – warto więc zapoznać się z naszą ofertą.