Wypowiedzenie umowy przez osobę wynajmującą mieszkanie często uznawane jest za kwestię problematyczną i trudną do zrealizowania. Należy pamiętać, że trwałość najmu jest jedną z wartości gwarantowanych przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów. Prawdą jest jednak, że wokół tej ustawy narosło sporo mitów, które nie są zgodne z rzeczywistymi regulacjami prawnymi.
W istocie, wspomniana ustawa precyzyjnie określa zobowiązania zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Wprowadza ona możliwość przedterminowego zakończenia stosunku najmu przez właściciela mieszkania, wymaga ona jednak ścisłego stosowania ustanowionych w tym celu przepisów. Jak w praktyce wygląda kwestia wypowiedzenia? Poniżej kilka niezbędnych informacji.
Przyczyna wypowiedzenia umowy
Zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie, osoba wynajmująca mieszkanie może wypowiedzieć umowę tylko w określonych warunkach. Wcześniej jednak zobowiązana jest ona dostarczyć najemcy pisemne upomnienie. Następnie, kiedy upomnienie nie przyniesie pożądanych rezultatów, może zostać wręczone wypowiedzenie. Jakie są zatem wspomniane warunki? Zaliczyć możemy do nich sytuację, gdy najemca: korzysta z lokalu niezgodne z jego przeznaczeniem lub niezgodnie z ustaleniami zawartymi w umowie, zaniedbuje lokal w sposób, który prowadzi do uszkodzenia lokalu, utrudnia i zaburza porządek domowy, zalega z zapłatą ustalonego czynszu za minimum trzy pełne okresy rozliczeniowe. Ważne jest, by pamiętać, że wcześniejsze rozwiązanie stosunku najmu nie może nastąpić z dowolnego powodu, ponieważ ustawa zawiera zamknięty katalog przyczyn wypowiedzenia.
Forma i treść wypowiedzenia
Zgodnie z obowiązującymi zapisami prawnymi, dokonywane przez właściciela wypowiedzenie dla swojej ważności wymaga formy pisemnej z określeniem jednej z przyczyn wypowiedzenia przewidzianej ustawą. Oznacza to, że lokator może skutecznie kwestionować wcześniejsze rozwiązanie umowy, jeżeli przedłożone mu przez wynajmującego oświadczenie nie spełnia wskazanej powyżej zasady.
Okres wypowiedzenia
Długość okresu wypowiedzenia zależy przede wszystkim od przyczyny, z powodu której występuje. Warto jednak pamiętać, że rozwiązanie stosunku najmu niezależnie od daty jego rzeczywistego dokonania zawsze odnosi skutek na koniec miesiąca kalendarzowego. Rozstrzygająca jest przy tym data skutecznego złożenia lokatorowi oświadczenia woli o wypowiedzeniu, tzn. dzień, w którym lokator mógł zapoznać się z treścią tego oświadczenia.
Jak widać, zawierając umowę najmu mieszkania warto rozważyć okres, w jakim ma ona obowiązywać. Wcześniejsze zakończenie tego stosunku przez wynajmującego jest możliwe, ale wymaga spełnienia rygorystycznych zasad. Warto też wcześniej rozeznać się, kto będzie zamieszkiwał wynajmowany przez nas lokal i dowiedzieć się jak się zachować, kiedy najemcy stwarzają trudności w utrzymaniu mieszkania i zakłócają życie sąsiadom oraz współlokatorom.