Na naszym blogu często doradzamy co robić, aby wynajem mieszkania był bezpieczny i dobrze zorganizowany. Podpowiadaliśmy już na co zwrócić uwagę, spisując umowę najmu mieszkania oraz w jakich sytuacjach można taką umowę wypowiedzieć. Do tej pory skupialiśmy się jednak na tym, jakie obowiązki spoczywają po stronie osoby wynajmującej – warto więc przyjrzeć się także temu, co dotyczy również najemców.
Zadbany lokal i terminowe realizowanie opłat
Najważniejszymi obowiązkami najemcy są te, które dotyczą uiszczania opłat z tytułu najmu lokalu oraz dbania o odpowiednie użytkowanie mieszkania, nie naruszające jego stanu technicznego. Ujmując rzecz inaczej: najemca zobowiązany jest to terminowego płacenia czynszu, zgodnie z terminem i kwotą, które określa podpisana wcześniej umowa. Wymaga się również, aby dbał on o mieszkanie, nie niszczył go oraz był odpowiedzialny za dobre warunki techniczne i sanitarne – tak, aby użytkowany lokal był bezpieczny i umożliwiający komfortowe korzystanie z jego zasobów. Dotyczy to także eksploatowania pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem, dbania o porządek domowy oraz o te części budynku, które przeznaczone są do wspólnego użytku. Najemca powinien również chronić przed dewastacją wspomniane współdzielone przestrzenie, aby nie narażać innych mieszkańców na niebezpieczeństwo – mowa tu nie tylko o samym mieszkaniu, lecz także jego otoczeniu, w skład którego wchodzą m.in. klatki schodowe i windy.
Zmiany, remonty i drobne naprawy
Najemca nie może dokonywać zbędnych remontów i ulepszeń bez wcześniejszego poinformowania właściciela i otrzymania jego zgody. Musi on również zgłosić wynajmującemu konieczność dokonania napraw, za które – zgodnie z ustawą – nie odpowiada najemca. Nie jest jednak tak, że wszystkie naprawy i likwidacje szkód leżą po stronie właściciela mieszkania. Zbiór obowiązków, które w tym zakresie dotyczą najemcy, reguluje przywołana już ustawa. Zalicza się do nich m.in. naprawę oraz konserwację podłóg, wykładzin, posadzek, drzwi i okien, malowanie, tapetowanie oraz naprawę tynków ścian i sufitów, czy też naprawę trzonów kuchennych. Pamiętać należy natomiast, że najemca nie odpowiada za zużycie rzeczy, które jest następstwem ich prawidłowego użytkowania. Jeśli któryś z elementów wyposażenia musi ulec wymianie, ponieważ nie można z niego prawidłowo korzystać, wymiana ta nie obciąża najemcy. Inaczej dzieje się, gdy sprawny przedmiot ulega zniszczeniu wskutek niewłaściwego postępowania osoby zamieszkującej lokal lub jej gości.
Podsumowując: najemca zobowiązany jest do regularnego i terminowego opłacania wynajmowanego lokalu, a także dbania o odpowiedni stan techniczny i sanitarny nie tylko lokalu, ale także jego otoczenia. W zakres obowiązków najemcy wchodzą także drobne naprawy, które są konieczne, by bezpiecznie korzystać z pomieszczeń, jednak duże remonty muszą być zgłaszane osobie wynajmującej. Najemca nie ponosi natomiast odpowiedzialności za zużycie się przedmiotów, z których korzysta zgodnie z ich przeznaczeniem.