Jeśli zdecydujemy się sfinansować zakup mieszkania poprzez środki z kredytu mieszkaniowego, musimy liczyć się z obowiązkiem przygotowania dokumentacji, która pozwoli wykazać naszą sytuację finansową, w szczególności źródło i wysokość uzyskiwanych dochodów, a także pozwoli uzyskać informacje o podejmowanej przez nas inwestycji i da możliwość ocenienia ryzyka. Szczegółowe wymogi będą określone przez bank, do którego zostanie skierowany wniosek kredytowy – nie ulega jednak wątpliwości, że możemy w tym miejscu sformułować kilka uniwersalnych zasad.
Źródła i wysokość dochodu
Z dokumentacji, którą będziemy przedkładać wraz z wnioskiem kredytowym, musi wynikać rodzaj prowadzonej przez nas działalności zarobkowej. Może to być zarówno stosunek pracy, prowadzenie działalności gospodarczej, świadczenie usług w ramach umowy cywilnoprawnej, jak i inne źródła dochodów. Konieczne będzie przedłożenie umów dotyczących zatrudnienia (świadczenia pracy, usług, wykonania dzieła) wraz z, wypełnionym na druku bankowym, zaświadczeniem od pracodawcy lub naszego kontrahenta o zatrudnieniu i wysokości uzyskiwanych dochodów. Ponadto będziemy musieli przedstawić zeznanie podatkowe (PIT) wraz z dowodem jego przyjęcia przez urząd skarbowy oraz wyciąg z rachunku bankowego. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę, bank będzie od nas wymagał najprawdopodobniej przedstawienia dodatkowo zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wysokości podstawy naliczanych składek, oświadczenia pracodawcy o braku przeciwwskazań do podpisania kolejnej umowy na czas określony, aneksu do umowy o pracę w przypadku wprowadzenia podwyżki. Natomiast w przypadku zatrudnienia na podstawie umów cywilnych, konieczne będzie udokumentowanie wykonanie określonego zlecenia lub dzieła. Osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie zobowiązana przedłożyć (na specjalnym druku bankowym) oświadczenie o wysokości osiąganych dochodów, zaświadczenie o wpisie do rejestru przedsiębiorców, nadaniu numerów NIP i REGON, niezaleganiu z płatnością składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatków, a ponadto wyciąg z rachunku firmowego i zeznanie podatkowe (PIT) wraz z dokumentacją pozwalającą ocenić, w jaki sposób wskazana danina publiczna była naliczona (np. księgę przychodów i rozchodów).
Informacja o podejmowanej inwestycji
Druga grupa dokumentów, dołączanych do wniosku kredytowego, musi pozwolić bankowi na uzyskanie informacji o podejmowanej przez nas inwestycji i ocenie ryzyka. Będziemy musieli przedstawić zatem umowę rezerwacyjną, jeżeli została podpisana, a także umowę przedwstępną lub umowę deweloperską. Jeśli naszym kontrahentem ma być deweloper, bank zażąda od nas przedłożenia zaświadczenie o jego wpisie do rejestru przedsiębiorców, uzyskanego przez niego pozwolenia na budowę, źródeł finansowania inwestycji, wypis oraz wyrys z rejestru gruntów, rzut nieruchomości lokalowej. Jeśli natomiast sprzedaż ma nastąpić na rynku wtórnym, dodatkowo będziemy musieli przedstawić dokument potwierdzający prawo własności zbywcy i zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami. Także w tym przyypadku musimy liczyć się z koniecznością przedstawienia wypisu oraz wyrysu z rejestru gruntów. Bank może od nas zażądać również dokonanej przez rzeczoznawcę wyceny nieruchomości. W każdym wypadku będziemy musieli przedstawić odpis księgi wieczystej.
Na zakończenie warto zauważyć, że powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich obowiązków związanych z przygotowaniem dokumentacji. Do listy tej należy jeszcze dopisać dokumenty osobowe, takie jak dowód osobisty, skrócony odpis aktu małżeństwa, czy umowę o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Ponadto, jeśli na naszą sytuację finansową wpływają inne zobowiązania, będziemy zmuszeni do przedstawienia jej źródeł prawnych (np. umowy najmu, pożyczki) oraz wykazania rzetelnego wypełniania ciążących na nas obowiązków.