Pod koniec września poruszyliśmy na naszym blogu temat mieszkań współlokatorskich. Doradzaliśmy wtedy, w jaki sposób dbać o dobre relacje z innymi lokatorami oraz jak zadbać o swoją prywatność, jednocześnie unikając konfliktów i nieporozumień. Dziś natomiast skupimy się na tym, które mieszkania współlokatorskie cieszą się największym powodzeniem wśród osób najczęściej je zamieszkujących, czyli – studentów.
Studenci stanowią znaczy procent potencjalnych najemców – nic więc dziwnego, że są oni najbardziej pożądanymi klientami, a wiele ofert dostosowanych jest właśnie do ich potrzeb i wymagań. Wymagania te są natomiast spore, ponieważ czynników, które decydują o wyborze najlepszej oferty jest naprawdę sporo. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym kwestiom, aby sprawdzić, w jaki sposób zachęcić studentów do zawarcia umowy właśnie z nami.
1. Lokalizacja
Lokalizacja jest jednym z najważniejszych kryteriów, które studenci biorą pod uwagę, szukając pokoju lub mieszkania. Zazwyczaj skupiają się oni na dwóch aspektach – mieszkanie powinno być blisko kampusu/uczelni lub blisko centrum miasta. Szybki, bezproblemowy dojazd na zajęcia jest tu bardzo istotny, tak samo jak istotna jest możliwość spędzania wolnego czasu w ciekawy sposób, bez konieczności podróżowania przez całe miasto. Wynajmowana przestrzeń powinna więc znajdować się w niewielkiej odległości od kina, teatru, kawiarni, pubu, czy restauracji – tak, aby miejska oferta kulturalna była w zasięgu ręki. Kolejnym atutem będą sklepy, znajdujące się w pobliżu budynku – to ważne, by codzienne zakupy nie szły w parze z czasochłonną i męczącą wyprawą, np. tramwajem, czy autobusem.
2. Przestrzeń
Wspominaliśmy to w przywołanym we wstępie artykule, ale powtórzymy jeszcze raz: każdy ceni sobie prywatność. Zwłaszcza wtedy, gdy potrzebuje spokoju, koncentracji i warunków sprzyjających nauce. Wizyty znajomych lub rodziny również będą znacznie przyjemniejsze, gdy nie będą miały widowni w postaci innych domowników – swoboda jest tu ogromnie ważna. Istotne jest więc, aby mieszkanie było przestronne, odpowiednio duże, bez pokojów przejściowych. Każdy powinien mieć własną przestrzeń, w której może komfortowo żyć. Studenci zwracają uwagę także na wyposażenie lokum, którym są zainteresowani – powinno ono zatem być zaopatrzone we wszystkie sprzęty i akcesoria, które ułatwią (i umilą) wykonywanie codziennych obowiązków. Wygoda jest jednym z pierwszorzędnych kryteriów.
3. Cena
W przypadku ceny, odpowiedź jest prosta: studenci wybiorą takie mieszkanie, na które będzie ich stać. Pamiętajmy jednak o tym, że czynsz i opłaty administracyjne to nie jedyne wydatki, które mają nasi potencjalni lokatorzy – powinniśmy zadbać więc o to, aby oferowana przez nas cena ich nie odstraszała. Pamiętajmy więc, by koszt wynajmu nie był zbyt wysoki – przystępna cena sprawi, że łatwiej będzie nam znaleźć osoby, które zainteresują się mieszkaniem.
Podsumowując: studenci cenią sobie mieszkania, w których czują się komfortowo i swobodnie. Ważne, aby były one zlokalizowane w miejscach, które tętnią życiem, choć jednocześnie powinny być także bezpieczne. Niezwykle ważnym czynnikiem jest również atrakcyjna cena, idąca w parze z odpowiednim wyposażeniem lokalu. Uwzględniając wszystkie te aspekty, szybko znajdziemy lokatorów. Jeżeli jednak nadmiar obowiązków sprawia, że nie możecie zająć się osobiście sprawami związanymi z wynajmem – warto skorzystać z naszych usług, do których zalicza się np. zarządzanie wynajmem mieszkań i zarządzanie najmem krótkoterminowym.